Notice: Undefined offset: -1 in /home/html/26konferencja.giodo.gov.pl/index.php on line 13

Notice: Undefined offset: 4 in /home/html/26konferencja.giodo.gov.pl/index.php on line 13
26 konferencja
| Zaproszenie | Wrocław | Miejsce obrad | Wystąpienia | Referenci | Fotografie | Rezolucje | Linki |

Wrocław

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Położony w bezpośrednim sąsiedztwie granicy Czech i Niemiec, u podnóża Sudetów, nad rzeką Odrą, poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami, zachwyca swą urodą i niepowtarzalnym charakterem.

Wrocław to miasto, w którym przez wieki krzyżowały się wpływy różnych kultur i narodów. Historia Wrocławia sięga X wieku, kiedy to został założony przez legendarnego księcia czeskiego Vratislava. Wielokrotne zmiany przynależności państwowej Wrocławia, a także różne wpływy kulturowe odcisnęły swe piętno w sferze kultury materialnej oraz duchowej. Zmieniła się też sama nazwa miasta (Wrotizla, Wretslaw, Presslaw, Bresslau, Breslau itd.).

Widok z wieży Ratusza
w kierunku północno-wschodnim 1945 r.
Dramatycznie w historii Wrocławia zapisały się ostatnie miesiące drugiej wojny światowej, kiedy to w trakcie zaciekłych walk miasto uległo zniszczeniu w 70%. Pomimo ogromu zniszczeń, w wyniku licznych wysiłków, udało się odbudować miasto. Dzięki temu Wrocław uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy.
Współczesny Wrocław, liczący ponad 600 000 mieszkańców, jest ważnym centrum politycznym, gospodarczym, kulturalnym i naukowym. Dogodne położenie oraz gęsta sieć dróg i szlaków wodnych pozwoliły na szybki rozwój gospodarczy miasta i regionu. Wrocław jest także prężnym ośrodkiem uniwersyteckim, z dwudziestoma uczelniami wyższymi, w tym uniwersytetem i politechniką.

Współczesny Wrocław to także dynamiczny ośrodek kulturalny. To miejsce awangardowych przedsięwzięć teatralnych, takich jak Pantomima Henryka Tomaszewskiego, czy Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz licznych międzynarodowych festiwali.

Największym z nich jest Międzynarodowy Festiwal "Vratislavia Cantans". Na uwagę zasługują również: Festiwal "Jazz nad Odrą", Dni Muzyki Starych Mistrzów, Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora i Małych Form Teatralnych, czy też Międzynarodowy Festiwal "Dialog" Wrocław. Monumentalnym charakterem zachwycają przedstawienia operowe organizowane we wrocławskiej Hali Ludowej.
Ratusz (fot. S. Klimek)
Ostrów Tumski (fot. S. Klimek)
Budowle Wrocławia obrazują przeszło tysiącletnią jego historię. Stare miasto z odrestaurowanymi kamieniczkami, a także inne, liczne we Wrocławiu zabytki dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń.

Położony po obu stronach rzeki Odry Wrocław jest miastem mostów i wysp. Najbardziej znana z nich to Ostrów Tumski - historyczne i duchowe centrum miasta. To tu Wrocław rozpoczął swój ponad 1000-letni żywot, to tu powstał pierwszy gród i katedra. W tym miejscu, w doskonałym stanie zachował się jeden z najpiękniejszych w Europie zespołów gotyckiej architektury sakralnej.
Rynek wrocławski należy do największych w Europie. Jego środek zajmuje wrocławski Ratusz jedna z najwspanialszych pereł świeckiej architektury gotyckiej Europy środkowowschodniej.


Przykładem architektury XX w. jest wybudowana w latach 1911-1913, niezwykle nowoczesna w swym wyrazie i konstrukcji Hala Ludowa, zaprojektowana przez niemieckiego architekta Maxa Berga.

Ratusz - siedziba Muzeum Historycznego Miasta Wrocławia (fot. S. Klimek)
Hala Ludowa - megascena (fot. S. Klimek)
Powstanie tego najsłynniejszego dzieła wrocławskiego modernizmu związane było z setną rocznicą wydania we Wrocławiu przez Fryderyka Wilhelma III odezwy "Do mojego ludu", wzywającej do powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi. Rocznicę uczczono wystawą prezentującą historię i gospodarczy dorobek Śląska, jednocześnie zapewniając miejsce do organizacji wielkich wystaw i imprez przemysłowych, kulturalnych i sportowych. Dzięki systemowi ruchomych, teleskopowych widowni i podestów, rozkładanego boiska sportowego, Hala daje możliwości organizowania w niej zarówno widowisk estradowych, targów i wystaw jak też zawodów sportowych różnych dyscyplin. Jednorazowo może pomieścić 7000 osób.

Wrocław słynie ze swoich szesnastu muzeów. Znajduje się tu m.in. jedyne w Polsce Muzeum Architektury, usytuowane w dawnym gotyckim klasztorze, znane z najcenniejszej w kraju kolekcji witraży (od XII do XX w.). Prawdziwym rarytasem jest muzeum Panoramy Racławickiej, w którym można obejrzeć największy w Polsce obraz (120x15 m), namalowany przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka w roku 1894, przedstawiający bitwę Polaków z Rosjanami w 1794 r. pod Racławicami. Godne uwagi są znaczące kolekcje średniowiecznej sztuki śląskiej prezentowane w Muzeum Archidiecezjalnym i Muzeum Narodowym. Interesującymi zbiorami militariów szczyci się wrocławski Arsenał. Romantyczny, specyficzny nastrój cechuje Muzeum Sztuki Cmentarnej obejmujące XIX-wieczny cmentarz żydowski z okazałymi mauzoleami i kamiennymi nagrobkami tonącymi w bujnej zieleni zabytkowego drzewostanu.
Muzeum Narodowe (fot. S. Klimek)

Ogród Japoński (fot. S. Klimek)
Wrocław jest jednym z najbardziej zielonych miast Polski. Miejscem wycieczek i spacerów jest osiemnastowieczny Park Szczytnicki, w którym znajduje się oryginalny Ogród Japoński. Ogród to jedna z niewielu pozostałości po Wystawie Światowej z 1913 roku, której był perłą. Od 1996 roku, władze Wrocławia przy pomocy Ambasady Japonii, rozpoczęły prace nad rewaloryzacją obiektu. Dzięki obecności japońskich specjalistów (ogrodników, architektów ogrodów) Ogród Japoński, nawiązując do założeń historycznych z roku 1913, uzyskał wiele nowych elementów nadających mu charakter zgodny z zasadami japońskiej sztuki ogrodowej.


Więcej informacji: www.wroclaw.pl
Polityka prywatności COPYRIGHT BY BIURO GENERALNEGO INSPEKTORA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH, 2004